Testy na prawo jazdy 2018: trudne pytanie powróci do statystyk (nie)zdawalności?

Pytania z testów na prawo jazdy potrafią zaskakiwać. Jeszcze bardziej zaskakują statystyki poziou trudności poszczególnych pytań z testów. Jest spora szansa na to, że w 2018 roku do grupy najtrudniejszych pytań powróci właśnie to.

testy na prawo jazdy

W którym miejscu wskaźnika bagnetowego, powinien znajdować się ślad oleju, aby oznaczało to, że jego poziom jest nieprawidłowy? 

A. Powyżej znaku „MAX”.
B. Pomiędzy znakami „MIN” i „MAX”.
C. Niewiele powyżej znaku „MIN

W zależności od miesiąca, na tym pytaniu potrafi wyłożyć się ponad 50 procent rozwiązujących testy na prawo jazdy, a przecież pytanie do trudnych nie należy. Problem jednak tkwi w... niezrozumieniu pytania.

Niewłaściwy - a więc zarówno za niski jak i za wyskoki -poziom oleju silnikowego jest szkodliwy dla silnika. Jego prawidłowy poziom wcale nie musi zawierać się idealnie pomiędzy znacznikami „min” i „max” wskaźnika bagnetowego (czy jak go tam zwał). Wystarczy, że ślad oleju będzie widoczny gdzieś pomiędzy tymi znacznikami, oczywiście może to być poziom „niewiele powyżej minimum”.

Nieprawidłowym wskazaniem jest poziom przekraczający wskazanie „max”. Oznaczać to może na przykład przedostawanie się paliwa, czy płynu chłodzącego do układu smarowania silnika – stąd wzrost poziomu oleju. Sytuacja zwiększonego poziomu oleju może być bardzo groźna dla silnika, grożąc ponadnormatywnym wzrostem ciśnienia oleju, a to z kolei może prowadzić po prostu do jego mechanicznego uszkodzenia (np poprzez rozszczelnienie głowicy). Zatem odpowiedź prawidłowa na to pytanie brzmi: Powyżej znaku „MAX”.

Pełną oficjalną i aktualną bazę pytań znajdziesz na zdamyto.com

Image: