Tajemniczy numer VIN w testach na prawo jazdy

Na zajęciach teoretycznych zapewne niejedokrotnie spotkałeś się z określeniem "numer VIN". Co właściwie oznacza ten termin i czym właściwie jest numer VIN? Już wyjaśniamy, bo jego znajomość przyda się w codziennej eksploatacji samochodu.

Numer VIN - po co?

Numer VIN pozwala na jednoznaczną identyfikację pojazdu. Nie ma dwóch takich samych pojazdów charakteryzujących się tym samym numerem VIN, tak, jak nie ma dwóch osób posiadających ten sam numer PESEL.

Oznaczanie pojazdów numerem VIN stosowane jest od 30 lat. Bez względu na to kto wyprodukował pojazd i jaki jest kraj jego pochodzenia składa się on z 17 znaków.

Co zawiera VIN?

Wbrew pozorom w tym krótkim numerze można zawrzeć masę informacji o samochodzie, min:

  • kolor
  • rodzaj tapicerki
  • wyposażenie pojazdu
  • konkretny model pojazdu (zdarza się np że w jednym modelu samochodu na przestrzeni okresu produkcji montowanych może być kilka rodzajów np... napędów wycieraczek)

Numer VIN jest ustandaryzowany, co oznacza, że może składać się z określonej liczby cyfr, a w kolejności oznaczają one:

  • kod producenta: VMI - pierwsze trzy trzy znaki - zawiera on też dane o marce producenta pojazdu
  • kod pojazdu: VDS - sześć kolejnych znaków - zawiera informacje o wyposażeniu pojazdu, modelu, rodzaju nadwozia czy zastosowanym silniku,
  • numer indentyfikacyjny konkretnego egzemplarza pojazdu: VIS - kolejnych osiem znaków,
  • znak kontrolny - ostatni znak numeru - umożliwia sprawdzenie czy numer VIN jest poprawny.

Rok produkcji

W numerze VIN znaleźć można też dane dotyczące roku produkcji pojazdu. Liczba określająca rok rodukcji zawarta jest w dziesiątym znaku kodu. Niestety rok produkcji nie zawsze pokrywa się z rokiem kalendarzowym, bowiem niektórzy producenci aut rok produkcji zaczynają nie w styczniu a... np we wrześniu. Pojazdy Volkswagena wyprodukowane we wrześniu 2017 roku będa mieć rok produkcji 2018.

 

Oczywiście nie musisz znać na pamięć numeru VIN, warto jednak abyś wiedział gdzie go szukać i do czego może być przydatny. Czasem ustalenie rodzaju części zamiennej bez znajomości numeru VIN jest niemożliwe.

Numer nadrukowany jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, a w samym pojeździe umiejscowiony jest w różnych miejscach - komorze silnika, bagażniku, czasem we wnętrzu pojazdu. Informację o tym uzyskasz w instrukcji obsługi samochodu.

Testy na prawo jazdy: sprawdź czy zdasz

Dekodery VIN

Sprawdź, co oznacza numer VIN w twoim pojeździe

 

 

Image: