Instruktorzy za okresem próbnym

Platforma edukacyjna zdamyto.pl - to tam możesz znależć min oficjalne testy na prawo jazdy - postanowiła zapytać instruktorów nauki jazdy co sądzą o wprowadzeniu okresu próbnego.

Mówimy o zmianach w prawie jazdy, które miały zacząć obowiazywać od 4 czerwca 2018. Póki co nowe przepisy nie będą wprowadzone - ich wejście w życie zostało bowiem przesunięte.

Pytanie 1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem okresu przejściowego dla kierowców, którzy otrzymali prawo jazdy? 

Instruktorzy przychylnie oceniają pomysł wprowadzenia okresu próbnego dla młodych kierowców. Warto zauważyć, że ograniczenia dla młodych kierowców funkcjonują już w wielu krajach.

okres próbny nowe przepisy

Pytanie 2. Czy jest Pan/Pani za obowiązkowym szkoleniem w ODTJ?

Ten pomysł instruktorom nie spodobał się. Najczęstszą opinią była taka iż kilkugodzinny kurs nie podniesie wiedzy ani umiejętności młodych kierowców, a jedynie narazi ich na dodatkowe koszty. Zwracano uwagę na to, że takie szkolenie osiągnie znikomy efekt, a podstawy bezpiecznego poruszania się po dogach kursant powinien nabyć na kursie w szkole jazdy.

Pytanie 3. Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem ograniczeń prędkości dla młodych kierowców?

To pytanie podzieliło instruktorów nauki jazdy, jednak za opowiedziała się większość. Instruktorzy nauki jazdy pozytywnie odnieśli się do pomysłu dodatkowych ograniczeń prędkości przez pierwsze osiem miesięcy od zdobycia prawa jazdy. Jeżeli ktoś miał negatywne zdanie na temat tego pomysłu za argumenty podawał głównie: trudność w egzekwowaniu, a także możliwość utrudniania ruchu i psucia płynności ruchu dla innych uczestników dróg.

Warto zauważyć, że Wielka Brytania zastanawia się nad wprowadzeniem ograniczeń w pojemności silnika dla młodych kierowców a także zakazem nocnej jazdy.

 

Image: